Description
Technical Data
Ships fast from Miami, FL. Most in-stock orders ship in 0–2 business day.
Pickup is available in Miami, FL for eligible items. Contact us to confirm availability and timing.
Read our full return policy here: Return Policy
High starting torque
For applications on commercial and industrial pumps (JM/JP – mechanical seal/gasket)
Suitable for domestic and rural power supply conditions
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 3600 rpm |
| Output rating | 5 HP |
| Mounting | Foot-mounted |
| Flange | C |
| Mounting | F-1 |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 – TEFC |


$1,116.18
This product ships via freight carrier and requires proper unloading equipment.
Entering a commercial address without proper equipment does not avoid these charges.
SHIPPING
FREE
PREMIUM DELIVERY
WAREHOUSE PICKUP
| Brands | |
|---|---|
| Electric Motor Voltage | |
| Phase | |
| Horse Power Electric Motor | |
| Material Electric motor | |
| RPM | 3600 |
| Motor Standard | NEMA |
| Frame Size | 182/4 |
Easy Selector