Description
Technical Data
Ships fast from Miami, FL. Most in-stock orders ship in 0–2 business day.
Pickup is available in Miami, FL for eligible items. Contact us to confirm availability and timing.
Read our full return policy here: Return Policy
Available with Internal Shaft Grounding Ring – AEGIS
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 208-230/460//380 V |
| Number of poles | 2 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 3600 rpm |
| Output rating | 3 HP |
| Mounting | Foot-mounted |
| Flange | C |
| Mounting | F-1 |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 – TEFC |


$585.29
This product ships via freight carrier and requires proper unloading equipment.
Entering a commercial address without proper equipment does not avoid these charges.
SHIPPING
FREE
PREMIUM DELIVERY
WAREHOUSE PICKUP
| Brands | |
|---|---|
| Phase | |
| Horse Power Electric Motor | |
| Material Electric motor | |
| RPM | 3600 |
| Frame Size | 143/5 |
| Motor Standard | NEMA |
Easy Selector