Description
Technical Data
Ships fast from Miami, FL. Most in-stock orders ship in 0–2 business day.
Pickup is available in Miami, FL for eligible items. Contact us to confirm availability and timing.
Read our full return policy here: Return Policy
The W01 motor is the perfect option for applications that require robustness, low weight and high performance in a single product. The W01 Rolled Steel platform has good thermal performance and easy installation and maintenance.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//190-220/380-415 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1800 rpm |
| Output rating | 7.5 HP |
| Mounting | Foot-mounted |
| Flange | C |
| Mounting | F-1 |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 – TEFC |


$1,163.68
This product ships via freight carrier and requires proper unloading equipment.
Entering a commercial address without proper equipment does not avoid these charges.
SHIPPING
FREE
PREMIUM DELIVERY
WAREHOUSE PICKUP
| Brands | |
|---|---|
| Electric Motor Voltage | |
| Phase | |
| Horse Power Electric Motor | |
| Material Electric motor | |
| RPM | 1750 |
| Frame Size | 213/5 |
| Motor Standard | NEMA |
Easy Selector