Ships fast from Miami, FL. Most in-stock orders ship in 0–2 business day.
Pickup is available in Miami, FL for eligible items. Contact us to confirm availability and timing.
Read our full return policy here: Return Policy
The W01 motor is the perfect option for applications that require robustness, low weight and high performance in a single product. The W01 Rolled Steel Single Phase motor has good thermal performance and easy installation and maintenance. Because of their high starting torque, they are particularly well-suited for heavy starting loads.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1800 rpm |
| Output rating | 1 HP |
| Mounting | Footless |
| Flange | C |
| Mounting | F-1 |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 – TEFC |


$324.82
Technical Data| Brands | |
|---|---|
| Electric Motor Voltage | |
| Phase | |
| Horse Power Electric Motor | |
| Material Electric motor | |
| RPM | 1750 |
| Frame Size | 56 |
| Motor Standard | NEMA |
Easy Selector