Description
Download Data Sheet PDF 1
Download Data Sheet PDF 2
Electric Motors
| Frame | M48Y |
|---|---|
| Output | 2 HP (1.5 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3460 rpm |
| Slip | 3.89 % |
| Rated voltage | 230 V |
| Rated current | 9.30 A |
| L. R. Amperes | 54.9 A |
| LRC | 5.9x(Code H) |
| No load current | 3.90 A |
| Rated torque | 3.04 ft.lb |
| Locked rotor torque | 130 % |
| Breakdown torque | 229 % |
| Locked rotor time | 10s (cold) 6s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.0403 sq.ft.lb |
|---|---|
| Insulation Class | B |
| Service factor | 1.10 |
| Temperature rise | 70 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +50°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP21 |
| Enclosure | IC01 – ODP |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | CCW |
| Noise level² | 58.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 30.9 lb |
Efficiency
| 50% | 75% | 100% |
|---|---|---|
| 68.0 | 74.0 | 76.6 |
Power factor
| 50% | 75% | 100% |
|---|---|---|
| 0.80 | 0.88 | 0.91 |
Features
| Frame Material | Rolled Steel |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Shaft Material | AISI 316 Stainless Steel |
| Painting | Only primer |
| Grounding Lugs | Single |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Nylon |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Balancing Method | Not Balanced |
| Drip Cover | Without |
| Shaft End | threaded |
| Resilient Base | Without |
| Overload protector (phenolic) | Automatic |
+1 (786) 613-5872


