Description
Technical Data
Ships fast from Miami, FL. Most in-stock orders ship in 0–2 business day.
Pickup is available in Miami, FL for eligible items. Contact us to confirm availability and timing.
Read our full return policy here: Return Policy
W40 is a platform of Open Drip Proof motors (ODP) designed for industrial application in order to have a compact and light solution for the customer. The platform was designed to meet the market requirements of optimized and rugged motors, complying with international standard dimensions, safety and performance requirements.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 460//380 V |
| Number of poles | 4 |
| Degree of Protection | IP23 |
| Synchronous speed | 1800 rpm |
| Output rating | 200 HP |
| Mounting | Foot-mounted |
| Flange | D |
| Mounting | F-1 |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC01 – ODP |


$10,617.10
This product ships via freight carrier and requires proper unloading equipment.
Entering a commercial address without proper equipment does not avoid these charges.
SHIPPING
FREE
PREMIUM DELIVERY
WAREHOUSE PICKUP
| Brands | |
|---|---|
| Electric Motor Voltage | |
| Phase | |
| Horse Power Electric Motor | |
| Material Electric motor | |
| RPM | 1800 |
| Frame Size | 444/5 |
| Motor Standard | NEMA |
Easy Selector