Description
Technical Data
Technical Data
| Brand | WEG |
|---|---|
| Frame | 90S/L |
| Output | 3 HP (2.2 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated Speed | 3480 rpm |
| Slip (%) | 3.33 |
| Rated Voltage (V) | 460 |
| Rated Current (A) | 3.85 |
| L. R. Amperes (A) | 35.0 |
| LRC (A) | 9.1 |
| No load Current (A) | 1.70 |
| Rated Torque (ft.lb) | 4.53 |
| Locked Rotor Torque (%) | 430 |
| Breakdown Torque (%) | 459 |
| Locked Rotor Time | 25s (cold) 0s (hot) |
| Moment of Inertia (J) | 0.0617 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.25 |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient Temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 – TEFC |
| Mounting | B35L (E) |
| Rotation | Both (CW and CCW) |
| Noise Level | 62.0 dB(A) |
| Approx. Weight (lb) | 48.2 |
Efficiency
| 25% | 50% | 75% | 100% |
|---|---|---|---|
| 82.8 | 84 | 85.5 | 86.5 |
Power Factor
| 25% | 50% | 75% | 100% |
|---|---|---|---|
| 0.40 | 0.64 | 0.76 | 0.83 |
Features
| Frame Material | Aluminum |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Main terminal box hole | 2xM25x1,5 |
| Terminal Block | BMC – 6 pins |
| Shaft Locking Device | Without |
| Drain | Rubber, automatic |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 207N (ISO 12944 – C2) |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Steel |
| Tropicalized Painting | Without |
| Bearing cap | Yes |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload Protector (phenolic) | Without |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Fan material | Plastic |
+1 (786) 613-5872





