Description
Download Full Product Data Sheet
Drawings
Electric Motors
| Frame | 182/4TC |
|---|---|
| Output | 3 HP (2.2 kW) |
| Number of Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3510 rpm |
| Slip | 2.50 % |
| Rated voltage | 230/460 V |
| Rated current | 7.52/3.76 A |
| L. R. Amperes | 63.2/31.6 A |
| LRC | 8.4x(Code K) |
| No load current | 2.80/1.40 A |
| Rated torque | 4.49 ft.lb |
| Locked rotor torque | 250 % |
| Breakdown torque | 400 % |
| Locked rotor time | 54s (cold) 30s (hot) |
| Moment of inertia (J) | 0.1471 sq.ft.lb |
|---|---|
| Design | B |
| Insulation Class | F |
| Service factor | 1.15 |
| Temperature rise | 80 K |
| Duty Cycle | Cont.(S1) |
| Starting Method | Direct On Line |
| Ambient temperature | -20°C to +40°C |
| Altitude | 1000 m.a.s.l. |
| Degree of Protection | IP55 |
| Enclosure | IC411 – TEFC |
| Mounting | F-1 |
| Rotation¹ | Both (CW and CCW) |
| Noise level² | 69.0 dB(A) |
| Approx. weight³ | 125 lb |
Efficiency
| 50% | 75% | 100% |
|---|---|---|
| 82.5 | 85.5 | 86.5 |
Power factor
| 50% | 75% | 100% |
|---|---|---|
| 0.73 | 0.81 | 0.85 |
Features
| Frame Material | Cast Iron |
|---|---|
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Main terminal box hole | NPT 3/4″ |
| Terminal Block | Without |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | SAE 1040/45 Carbon Steel |
| Painting | RAL 5009 202P (ISO 12944 – C4) |
| Grounding Lugs | Single |
| Fan Cover material | Steel |
| Tropicalized Painting | Without |
| Fan material | Plastic |
| Bearing cap | Yes- Bearing Cap |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Winding thermal protection | Thermostat – 2 wires 1 per phase 155°C |
| Balancing Method | 1/2 Key |
| Drip Cover | Without |
| Overload protector (phenolic) | Without overload protector |
| Connection Cables Quantity | 9 |
+1 (786) 613-5872





