Ships fast from Miami, FL. Most in-stock orders ship in 0–2 business day.
Pickup is available in Miami, FL for eligible items. Contact us to confirm availability and timing.
Read our full return policy here: Return Policy
WEG Explosion-proof motor was especially designed to operate in environments with the presence of explosive atmospheres. It has robust construction, a flame retention system with gaps between the parts carefully designed, accurate machining on the terminal box and screws with high mechanical strength. It meets the requirements of explosive atmospheres like Division I/Zone 1. Motors are certified for VFD service.
| Standard | NEMA MG-1 |
|---|---|
| Frequency | 60//50 Hz |
| Voltage | 230/460//380 V |
| Number of poles | 6 |
| Degree of Protection | IP55 |
| Synchronous speed | 1200 rpm |
| Output rating | 7.5 HP |
| Mounting | Foot-mounted |
| Flange | Without |
| Mounting | F-1 |
| Terminal box¹ | Left position |
| Enclosure | IC411 – TEFC |


$1,902.18
This product ships via freight carrier and requires proper unloading equipment.
Entering a commercial address without proper equipment does not avoid these charges.
SHIPPING
FREE
PREMIUM DELIVERY
WAREHOUSE PICKUP
| Brands | |
|---|---|
| Electric Motor Voltage | |
| Phase | |
| Horse Power Electric Motor | |
| Material Electric motor | |
| RPM | 1200 |
| Frame Size | 254 |
| Motor Standard | NEMA, Explosion Proof |
Easy Selector