Description
Electronic pressure switch with dry contact output for control panels.
SWITCHMATIC 3 is an electronic pressure switch with integrated digital pressure gauge. Cut-in and cut-out pressure implementation can be set easily and accurately. Wiring is carried out identically to a conventional electromechanical switch.
Its dry contact output it´s ideal for transmitting an open/close signal to an external control panel.
OPERATING CHARACTERISTICS
– Dry contact output for control panels.
– ART function (Automatic Reset Test). If the device has been stoped due the action of the
safety system against dry operation, the ART tries to connect the pump, with a programmed
periodicity because the water supply could have been restored.
– Sleep mode with low power consumption.
– Inner pressure transmitter.
– Integrated pressure gauge with bar and psi instantaneous display.
– User friendly control panel with 3-digits display, led-lights and pushbuttons.
– Manual start.
– Two operation modes:
– Differential.
– Inversed differential.
– SWITCHMATIC 3/in-out also includes:
– Volt-free contact for monitoring the alarms displayed in screen originated by irregularities
or problems of the system.
– Float switch connection, for minimum level detection in the suction tank, its use is optional.
This system is independent of the dry-running safety system.
| SWITCHMATIC 3 | |
|---|---|
| Power supply voltage | ~1 × 48–230 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Max. current | 16 A |
| Maximum pump power | 3 HP |
| Starting pressure range (cut-in) | 7 – 102 psi |
| Stop pressure range (cut-out) | 15 – 116 psi |
| Maximum differential | 109 psi |
| Minimum differential | 4 – 7 psi |
| Factory setting (cut-in / cut-out) | 44 / 58 psi |
| Protection rating | IP55 |
| Max. water temperature | 104 °F |
| Max. ambient temperature | 122 °F |
| Net weight (without cables) | 0.88 lbs |
| Inlet thread | 1/4″ NPT |
+1 (786) 613-5872






